Windows XP umírají

Dnes bych rád upozornil všechny uživatele systému Windows XP a to v jakékoliv jeho variantě (Home, Professional, x64, Media Center). Spolu s nimi zaniká i balíček Microsoft Office 2003.

Zdroj obrázku: http://www.microsoft.com/cze/ukoncenipodpory/

Tolik oblíbené a stále ještě hojně užívané „Xpéčka“ umírají. Faktem je že umírají již pár let, několikrát jim byla vpíchnuta infůze v podobě prodloužené podpory – to vše ale končí. Velmi brzy.

Velmi, velmi brzy. Konkrétně 8. 4. 2014

Co to pro uživatele Windows XP znamená? No to že na systém již dále nebudou vycházet aktualizace.

  • Systém bude nadále funkční
  • Budete moci používat své oblíbené aplikace

Ale… má to i stinnou stránku.

  • Operační systém nebude možné zakoupit (OEM apod. to není možné už déle)
  • Operační systém bude ponechán s aktuálními (objevenými i neobjevenými) bezpečnostními problémy
  • Je pravděpodobné, že vývojáři software postupně upustí od podpory Windows XP a nebudou na ně vyvíjet své další produkty

V čem je problém, když systém bude fungovat i nadále? Tím že nebudou opravovány bezpečnostní problémy (a že ji je i dnes spousta…), budou vznikat místa pro vzdálené ovládání Vašeho PC, ne že by u Vás útočník rád hrál Solitare nebo hledání min, spíš Vaše PC zneužije k rozesílání SPAMu, řízeným útokům na větší počítačové sítě nebo jiné ilegální činnosti. Dalším stupněm je pak získávání citlivých údajů, ne že by útočník chtěl Vaše fotografie z dovolené, spíš by rád věděl informace o kreditní kartě nebo lépe přístup do elektronického bankovnictví.

Určitě si teď říkáte, že Vás ochrání antivirus, ti zběhlejší přihodí i Firewall. Bohužel, bezpečnostní díry v operačním systému umožňují většinou vzdálené ovládání na úrovni systému a zde toho moc nenadělá Firewall a jen minimum toho nadělá Antivirus.

Proto bych na Vás rád apeloval, aktualizujte svůj operační systém. Bohužel to většinou bude znamenat i výměnu Vašeho zařízení.

Nemusíte to dělat ihned 🙂 ale svou investici si naplánujte dobře rozvažte.

Zajímavé odkazy pro Vás:

Pokud se rozhodnete pro upgrade Vašeho systému:

  • Windows 7 končí 14. 1. 2020
  • Windows 8 končí 10. 1. 2023
  • Windows 8.1 končí stejně jako Windows 8

POZOR:

Tento článek se netýká Enterprise verzí systému. Serverové verze Windows 2003 mají podporu individuální, tu můžete zjistit zde:

http://support.microsoft.com/gp/lifeselectindex/cs

Zdroje informací a zajímavé články:

Děkuji za přečtení, věnujte chvilku zabezpečení Vašeho počítače 😉 Otázky a názory prosím směřujte do komentářů, budu moc rád.

1 Responses to Windows XP umírají

Leave a Reply